1 sierpnia: Dzień Karmienia Piersią. Czy znasz te ciekawostki?

Karmienie piersią jest niesamowite pod wieloma względami. Począwszy od intensywnej więzi, jaką możesz wytworzyć z dzieckiem już w pierwszych godzinach po porodzie, po korzyści zdrowotne, jakie ma ono dla dziecka. Z tego względu mleko matki nazywane jest „płynnym złotem”. W dzień karmienia piersią powinniśmy sobie przypomnieć o tym jak jest cenne.

Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy dopiero zaczniesz, to warto zapoznać się z tymi ciekawostkami na temat karmienia piersią.

Pierwszy raz, kiedy karmiłam piersią była to jedna z najbardziej niesamowitych rzeczy, jakich kiedykolwiek doświadczyłam jako człowiek. Oczywiście, zawsze chciałam być mamą, ale wtedy zrozumiałam, że jestem ssakiem zdolnym do generowania jedzenia.

1 sierpnia: Dzień karmienia piersią

To było naprawdę niesamowite, że jestem w stanie nakarmić dziecko, które urodziłam. Naprawdę, nadal to pamiętam i sprawia to, że nadal czuję to uczucie.

Dawałam moim dzieciom mleko z piersi do czwartego roku życia. Szczerze mówiąc, nie obchodziła mnie opinia medyczna i opinia członków rodziny, którzy sugerowali, że to za długo. Uważali, że powinnam to robić maksymalnie do 2 roku życia.

Nie żałuję tego i nie uważam tego za dobrą decyzję. Jeśli jest to płynne złoto, jeśli ma tak wiele dobrych właściwości, to dlaczego z tego nie skorzystać? Dlatego po co zmniejszać jego podawanie, aby zastąpić je mlekiem sztucznym?

Zawsze opowiadałam się za tym co naturalne i ta sytuacja nie miała być wyjątkiem. Fakty pokazały, że mam rację. Dzięki temu moje dzieci są bardzo zdrowe, bez alergii, a ich układ żołądkowy nie ma żadnych problemów.

Poza tym, w przeciwieństwie do tego, co niektórzy mogą myśleć, to nie spowodowało, że moje dzieci były rozpieszczone. Naprawdę są rodzice, którzy uważają, że może to spowodować problemy behawioralne, ale to jest kwestia wychowania, a nie karmienia piersią.

A Ty jak długo karmiłaś piersią? Możesz mi powiedzieć, jak się czułaś przy pierwszym karmieniu piersią? Napiszcie mi w komentarzach.

dzień karmienia piersią
1 sierpnia dzień karmienia piersią- święto mamy i dziecka.

Zabawne fakty, których pewnie nie znałeś

1. Mleko ludzkie

Mleko ludzkie w dużym stopniu stymuluje układ odpornościowy dziecka, pomagając mu zwalczać infekcje wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze, w tym

 •     Infekcje dróg oddechowych
 •     Zakażenia uszu
 •     Bakteryjne zapalenie opon mózgowych
 •     Zapalenie płuc
 •     Zakażenia dróg moczowych
 •     Biegunka
 •     Przeziębienia i grypa

2. Karmienie piersią – zmniejsza ryzyko zachorowania dziecka

Karmienie piersią może faktycznie zmniejszyć ryzyko choroby dziecka w późniejszym okresie życia, takie jak:

 •     Cukrzyca typu I i II
 •     Choroba Hodgkina
 •     Białaczka (Leukemia)
 •     Otyłość
 •     Hypertension
 •     Wysoki poziom cholesterolu
 •     choroba Leśniowskiego-Crohna
 •     Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 •     Astma
 •     Egzemy

3. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia u mamy raka jajników i piersi, chorób serca i osteoporozy. Im dłużej karmisz piersią, tym większa korzyść.

Według badań, karmienie dziecka piersią w rzeczywistości zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi o 25%. To przecież tak dużo!

4. Karmienie piersią pozwala zaoszczędzić pieniądze

Karmienie piersią pozwala zaoszczędzić rodzinie do kilku tysięcy złotych rocznie, w porównaniu z mlekiem kupowanym.

5. Karmienie piersią pomaga matce szybciej się regenerować.

Karmienie piersią pomaga mamie szybciej się goić w okresie poporodowym, co pomaga jej szybciej powrócić do rozmiarów sprzed ciąży i zmniejsza ogólną poporodową utratę krwi.

6. To może pomóc matce schudnąć.

Karmienie piersią może pomóc matce odzyskać wagę sprzed porodu. Do produkcji mleka matki potrzeba średnio 1000 kalorii dziennie.

Kobietom karmiącym piersią zaleca się spożywanie dodatkowych 500 kalorii dziennie. To spowoduje, że organizm kobiety będzie miał odpowiednią rezerwę do produkcji mleka.

dzień karmienia piersią
Nie tylko w dzień karmienia piersią należy doceniać tak wyjątkową zdolność mam.

7. Potrzebujesz dużo energii

Produkcja mleka matki pochłania do 25% energii organizmu; mózg zużywa w porównaniu z nim tylko 20%.

8. Nie cała pierś

Przeciętnie dzieci odciągają 67% mleka, które mama ma do dyspozycji. Zjadają swoją porcję i nie czekają, aż pierś będzie pusta.

9. Więcej mleka w prawej piersi

Prawie 75% wszystkich matek produkuje więcej mleka w prawej piersi, niezależnie od tego, czy są one leworęczne czy praworęczne.

10. Skład mleka się zmienia.

Ciało matki stale produkuje idealne mleko dla swojego dziecka. Mleko zmienia swój profil żywieniowy w miarę wzrostu dziecka (mleko wyprodukowane dla 3-miesięcznego dziecka jest inne niż mleko wyprodukowane dla 9-miesięcznego dziecka).

Mleko może nawet zmieniać się z dnia na dzień. Na przykład, zawartość wody może wzrosnąć w czasie upałów i chorób, aby zapewnić dodatkowe nawodnienie.

11. Karmienie piersią uspokaja matkę

Mleko ludzkie zawiera substancje wspomagające sen i spokój u niemowląt (kto tego nie kocha?) Karmienie piersią również uspokaja matkę i pomaga jej nawiązać więź z dzieckiem.

12. Mniejsze ryzyko śmierci.

Dzieci karmione piersią mają mniejsze ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

13. Kontrola temperatury

Piersi mamy mogą wykryć nawet jednokrotne wahania temperatury ciała dziecka i w razie potrzeby dostosować się do niego, aby je ogrzać lub schłodzić.

Jest to jeden z powodów, dla których kontakt pomiędzy skórą a skórą w pierwszych dniach jest tak istotny.

14. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko próchnicy zębów

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko powstawania ubytków u dziecka w późniejszym okresie i może zmniejszyć prawdopodobieństwo, że będzie ono potrzebowało aparatu w dzieciństwie.

15. Śpij więcej

Matki karmiące piersią śpią średnio o 45 minut więcej w ciągu nocy w porównaniu z matkami, które karmią mlekiem szcztucznym.

16. Jak długo karmisz piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca kontynuowanie karmienia piersią do 2 roku życia. W wielu kulturach dzieci karmią piersią do 4 roku życia.

17. Mleko mieszane

57,6 procent niemowląt karmionych jest mieszanką mleka matki i preparatu do sześciu miesięcy życia.

18. Matki czarnoskóre

Według statystyk, tylko 64% czarnoskórych matek rozpoczyna karmienie piersią, a większość odstawia dzieci od piersi po 6-7 tygodniach.

Dlaczego tak wcześnie? Kobiety te mają tendencję do powrotu do pracy wcześniej po porodzie, otrzymują mniej informacji o karmieniu piersią od personelu medycznego i mają mniejszy dostęp do profesjonalnego wsparcia jako konsultanci ds. karmienia piersią.

19. Najwyższy wskaźnik karmienia piersią

Szwecja ma jeden z najwyższych wskaźników karmienia piersią na poziomie 98%! Może to wynikać po części z najbardziej hojnej na świecie polityki urlopów rodzicielskich.

20. Mleko pierwszego dnia

W pierwszych dniach po porodzie, piersi produkują siarę – bogate w składniki odżywcze mleko wypełnione wapniem, białkiem, minerałami i przeciwciałami, które są potrzebne dzieciom w pierwszych dniach życia.

21. Mleko matki może się dostosować

Mleko matki jest niesamowicie przystosowane! Jeśli Ty lub Twoje dziecko jest chore, ilość przeciwciał i białych krwinek w mleku matki wzrasta w celu zwalczania infekcji.

22. Czosnek w mleku matki?

Jesz dużo czosnku pewnego dnia i czujesz, że czujesz jego zapach w swoim mleku? Twoja dieta może zmienić zapach i smak mleka matki, co pomoże Twojemu dziecku zapoznać się z jego smakami.

dzień karmienia piersią
1 sierpnia dzień karmienia piersią – ciekawostki o karmieniu piersią.

23. Karmienie piersią sprawia, że twój mózg jest szczęśliwy!

Podczas karmienia piersią Twój mózg uwalnia prolaktynę i oksytocynę (hormony „dobrego samopoczucia”), które pomagają Ci czuć się bardziej zrelaksowaną i szczęśliwą.

Kobiety, które z powodzeniem karmią piersią, mają mniejsze szanse na zdiagnozowanie depresji poporodowej… może z powodu tych wszystkich hormonów!

25. Co widzi noworodek?

Noworodek może widzieć rzeczy wyraźnie tylko w odległości 20 do 38 cm od twarzy, co oznacza, że widzi cię podczas karmienia piersią.

26. Zapach mleka matki

Dzieci mają dobrze rozwinięty zmysł węchu i znają specyficzny zapach mleka matki. Dlatego dziecko będzie zawracać głowę, gdy będzie głodny.

27. Wyższy poziom tłuszczu

Kiedy dziecko przechodzi przez zryw wzrostu, będzie chciało jeść. Twoje piersi dostosują mleko i będzie one bardziej bogate w tłuszcz.

28. Legalne karmienie piersią

W 2018 roku stało się legalne publiczne karmienie piersią we wszystkich pięćdziesięciu stanach Stanów Zjednoczonych!

Bonusowy szczegół:

W kulturach takich jak Kung San w RPA, matki tradycyjnie karmią swoje dzieci piersią 50 do 100 razy dziennie.

Karmienie piersią jest jedną z najwspanialszych rzeczy, kiedy zostaniesz matką. Pierwszy raz jest bardzo wyjątkowy i jest to coś, co będziesz pamiętać przez całe życie.

Karmienie piersią jest jednym z największych gestów miłości, jakie możesz mieć z dzieckiem, a dzięki niemu możesz połączyć się emocjonalnie. Twój partner będzie również uczestnikiem i wielkim wsparciem w tym szczególnym momencie.

1 sierpnia: Dzień karmienia piersią. Wniosek

Zalecam, aby w przypadku podawania mleka na ulicy zakryć pierś tak, aby brud z otoczenia nie miał kontaktu ze skórą, a tym samym dziecko nie zapadło na żadną chorobę.

Poza tym, nie ma potrzeby pokazywać swojej piersi połowie świata, kiedy ma to być święty, a nawet intymny akt z dzieckiem.

Na koniec, zalecam, aby przed karmieniem dziecka piersią być spokojnym, zrelaksowanym i pozytywnie połączonym. Wierzcie lub nie, jeśli jesteście zdenerwowani lub smutni, przekażecie to dziecku.

Latest Posts

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.

Wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Coś dla początkujących i doświadczonych kierowców.

Sprawdź moje wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Od małego zawsze uwielbiałam podróżować samochodem. Chcecie kilka wskazówek?

Najlepsze prezenty dla noworodka. Co kupić dla noworodka?

Jakie są najlepsze prezenty dla noworodka? Co przydało mi się, a co niekoniecznie z prezentów, które dostaliśmy. Sprawdziłam to dla Was.

Jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu. Jak dobrać kolor?

Czy wiesz, jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu? Jak dobrać kolor? Remont o niesamowita okazja, aby odnowić przestrzeń.

najnowsze

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.