JAK NAUCZYĆ DZIECKO ODPOWIEDZIALNOŚCI. OTO, JAK JA ZACZĘŁAM.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Pewnego dnia byłam bardzo zajęta w domu, dzieci się bawiły same. Po wszystkim było wiele zabawek rozrzuconych po całym domu, a ja miałam ubrania do prania, tak… normalny dzień w domu. Pomyślałam więc, kiedy mój syn będzie gotowy brać odpowiedzialność za swoje zachowanie? Tak zaczęłam.

Odpowiedzialność ma cechę polegającą na tym, by zwracać uwagę na to, co się dzieje lub na co się decyduje. Osoba odpowiedzialna jest również zobowiązana do udzielenia odpowiedzi w przypadku niektórych czynności.

Jak możemy sprawić, aby nasze dzieci zrozumiały na czym polega odpowiedzialność?

Jak nauczyć swoje dziecko odpowiedzialności?

Musimy jasno wyjaśnić, że malutkie dzieci nie są jeszcze na to gotowe.  Samodzielnie podejmowanie się skomplikowanych zadań, nawet jeśli uwielbia pomagać ci w domu lub podczas zakupów może być dla niego zbyt skomplikowane.

Sytuacja ma się jednak inaczej w przypadku dzieci starszych. Takich, które już podejmują świadome decyzje i rozumieją wszystkie twoje polecenia. Poinformowanie dziecka, że ​​powinien być świadomy współpracy z domowymi zajęciami jest niezbędne, aby poczucie odpowiedzialności zaczęło się pojawiać w głowie twojego dziecka.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności
Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Małymi kroczkami.

Podstawowe idee odpowiedzialności

Możesz wyjaśnić jaka jest odpowiedzialność, ustawiając zadania które wiesz, że dziecko będzie w stanie wykonać. Na przykład sprzątanie zabawek lub wykonywanie prostych domowych czynności.

Im bardziej dziecko będzie uczestniczyć w zajęciach i zadaniach, tym bardziej poczuje się częścią grupy rodzinnej, zwiększając pewność siebie. Dzięki temu twoje dziecko zacznie być bardziej niezależne.

Twoje dziecko dowie się, że może pomóc troszczyć się o siebie i otaczający go świat. Przygotuje go również na więcej obowiązków, które go czekają wraz z dorastaniem.

Czy ważne jest, aby nauczyć się odpowiedzialności?

Rodzice są pierwszymi, za którymi podążają dzieci. Z pewnością zauważyłaś już, że dziecko naśladuje wszystkie nasze zachowania i działania. Jesteśmy dla nich wzorem. Przynajmniej do jakiegoś wieku…

Zaczynając od tego, że jesteś najlepszym przykładem dla swoich dzieci, ważne jest, aby wziąć pod uwagę działania odpowiednie dla ich wieku. Konieczne jest również, aby codziennie brać pod uwagę inne aspekty. Należy zwiększyć ich odpowiedzialność, dopóki nie będą odpowiedzialne z własnej inicjatywy.

To wcale nie jest skomplikowane. Miłość do twoich dzieci da ci cierpliwość i zrozumienie, których potrzebujesz jako punktu wyjścia.

Zdradzę, co działało u mnie z moimi dziećmi. Wszystkie są to bardzo proste czynności, które stopniowo pomogą wam uczyć dzieci i wprowadzić je w obowiązki.

Ustal zadania odpowiednie do wieku – Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności.

Pomyśl o czymś, co wiesz, że twoje dziecko może zrobić bez większych trudności. Istotne jest aby to zakończyło się sukcesem.

Gdy do niego mówisz, daj mu jasne instrukcje. Dokładnie wyjaśnij co chcesz aby zrobiło, aby dokładnie wiedział, czego od niego oczekujesz.

Twoje dziecko może czuć się zastraszone, jeśli na przykład powiesz „posprzątaj swój pokój”. To zadanie nie jest sprecyzowane. My wiemy, że może obejmować kilka dodatkowych zadań, takich jak przechowywanie ubrań, ścielenie łóżka i zamiatanie pokoju. Dziecko niekoniecznie może się tego domyślić.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności
Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności – dzieci uczą się poprzez obserwację i kopiowanie rodziców i członków rodziny.

Z drugiej strony, jeśli poprosisz dziecko o wykonanie czynności takiej jak „Włóż buty z powrotem do ich pudełka”. Takie polecenie byłoby wykonalne, ponieważ jest to całkowicie jasna instrukcja.

Na etapie uczenia się ważne jest, aby dać dziecku zadania wymagające niewielkiego wysiłku. Pamiętaj jednak aby było to coś co może wykonać, co jest osiągalne dla jego wieku.

Zwiększy to twoje poczucie niezależności, jednocześnie stymulując uczestnictwo w zadaniach.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności – pokaż i powiedz.

Kiedy dajesz dziecku pracę, wyjaśnij to w prosty sposób. Na przykład, jeśli poprosisz go o nakrycie do stołu, zacznij od wyjaśnienia, jak powinien to zrobić. W tym przykładzie warto zacząć ustawiać stół, aby dziecko mogło kontynuować: „Zobacz, jak kładę talerz na stole przed krzesłem”.

Powinieneś być ostrożny, ponieważ jeśli poświęcisz więcej niż kilka minut na pokazanie lub rozmawianie z dzieckiem, jak coś zrobić, może to być zbyt skomplikowane dla jego wieku. Zamiast tego rozwiązaniem może być pociągnięcie go do odpowiedzialności za niewielką część zadania, taką jak wzięcie widelców lub łyżek i ustawienie ich na stole.

Przez większość czasu dzieci potrafią się skupić na bardzo krótkie okresy. Z tego powodu dobrze jest zacząć uczyć go odrabiania lekcji, zanim będzie chciał się zrelaksować lub dobrze się bawić.

Dziecko otrzyma jasny przekaz i zrozumie wiadomość, gdy powiesz: „Tak, zabiorę cię do parku. Jednak najpierw musimy zmywać naczynia po obiedzie.”

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności – pracuj, a potem baw się

Pamiętaj, aby być życzliwym i bardzo praktycznym, ucząc odpowiedzialności w ten sposób. Przyznaj, że także wolisz czas poświęcać na rozrywkę, ale obowiązki muszą zostać wykonane.

Pokaż dziecku, że nie jesteś szefem, ale po prostu oczekujesz, że zachowa się odpowiedzialnie. Tak samo jak ty.

Świetnym sposobem na wyjaśnienie tego dziecku jest skorzystanie z formularza „kiedy-wtedy”. Na przykład możesz powiedzieć: „Po wyczyszczeniu stołu możemy bawić się z twoimi pluszakami”.

Innym przykładem może być „kiedy odłożysz buty, wtedy możemy obejrzeć twój ulubiony program telewizyjny”

Ważne jest, aby używać słowa „kiedy” zamiast „jeśli”. To dlatego, że „jeśli” sugeruje, że musisz po prostu wyczyścić stół „jeśli” chcesz bawić się samochodami. Ale „kiedy” stwierdza, że ​​w pewnym momencie stół musi zostać wyczyszczony, bez względu na to co się stanie, a samochód to tylko dodatkowy bonus.

Kiedy nie lubisz obowiązków

Wykonywanie zadań lub czynności powinno być czymś, co robisz stale podczas procesu uczenia się.

Powinieneś starać się stymulować jego uczestnictwo obowiązkami, z wielką miłością, ale stanowczo. Rozpoczynając z dzieckiem zadania i stopniowo zmniejszając swój udział, aż w końcu będzie całkowicie samodzielne.

Poinformuj dziecko, że zależy ci na tym, co myśli o jego obowiązkach. Zapytaj, jak możecie sprawić, że obowiązki domowe będą bardziej zabawne. Jeśli będzie chciał posłuchać konkretnej piosenki, podczas gdy on zakłada buty zróbcie to.

Jeżeli na przykład chciałby śpiewać lub tańczyć, też to zróbcie. Nie zapominaj, że wszystko musi być zgodne z wiekiem twojego dziecka.

Jeśli uważasz, że dziecko popełnia błędy, ucząc się wartości odpowiedzialności, pokornie przyjmij te błędy (pamiętaj, że jesteś przykładem dla swojego dziecka). Poproś dziecko, aby zrobiło wszystko, co konieczne, aby powrócić na właściwą ścieżkę. Przedyskutujcie sytuację, bez podnoszenia głosu.

Widząc twój przykład, uczysz go odpowiedzialnego za swoje zachowanie przed grupą, rodziną i przed społeczeństwem.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności
Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności – Zwierzęta uczą przyjemny sposób odpowiedzialności. Chociaż oczywiście posiadanie psa powinno być przemyślana decyzją.

Jak nauczyć swoje dziecko odpowiedzialności? Świętuj ich osiągnięcia

Kto nie lubi, aby ich wysiłki były doceniane?

Pamietaj, że dzieci też lubią być doceniane.

Ilekroć twoje dziecko próbuje działać odpowiedzialnie, nawet jeśli mu się nie uda, daj mu dużo pochwały i uwagi.

To pokazuje dziecku, że jego wysiłki są ważne i doceniane,a to zwiększy jego pewność siebie. Dzięki tobie będzie wiedziało, że jest na dobrej drodze.

Musisz być tak precyzyjny, jak to tylko możliwe: „Bardzo dobrze ci poszło, postawiłeś sztućce na stole!” Lub „Dobra robota, wiem że trudno się ubierać samodzielnie”.

Takie uwagi wskazują dokładnie, w jaki sposób jego wysiłki pomogły wszystkim: „Teraz, kiedy postawiłeś łyżki na stole, wszyscy możemy napić się herbaty!”

Świętowanie jego osiągnięć jest również sposobem na poinformowanie go, że rodzina jest zespołem i że jest ważnym elementem.

Odpowiedzialność za uczenie się – zwierzę domowe

Posiadanie zwierzaka jest jednym z najwspanialszych doświadczeń dzięki któremu możemy zaszczepić naszym dzieciom wartość odpowiedzialności.

Zwierzęta są tak słodkie, że dzieci nie będą mogły odmówić opieki nad nimi.

Możesz przydzielić swojemu dziecku karmienie zwierzaka. Dodatkowo możesz je poprosić aby poinformowało cię, ile pozostało jedzenia. Pamiętaj, jeśli karmiłeś zwierzę, zwróć uwagę ile zwierzę zjadło.

Możesz dołączyć to do wizyty u weterynarza. Bycie pod opieką czegoś lub kogoś jest również częścią odpowiedzialności.

Musimy nauczyć dzieci znaczenia zaangażowania w zadania lub działania.

Bycie odpowiedzialnym oznacza, że ​​musisz pamiętać i postępować zgodnie z innymi ludźmi. Pamiętaj, że nie jest to proste i początkowo dziecko, będzie popełniać błędy.

Dzieci muszą zrozumieć, że odpowiedzialność jest zobowiązaniem.

Jak nauczyć swoje dziecko odpowiedzialności. Podsumowanie

Odpowiedzialność jest ściśle związana z zaangażowaniem i zaufaniem, które my, rodzice, musimy przekazywać naszym dzieciom.

Przestrzegaj obowiązków i zachowuj ostrożność przy podejmowaniu decyzji co twoje dziecko ma zrobić. Nauka odpowiedzialności nie jest łatwa. Wielokrotnie zadasz sobie w głowie pytanie: Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Pamiętaj, że masz pod opieką małego człowieka, które cię naśladuje.

Miłość do naszych dzieci idzie w parze z wartościami nauczania. Nauczanie naszych dzieci wartości odpowiedzialności sprawia, że ​​są bardzo pewni siebie. Dzięki temu pozostają z osobami dobrymi, wzmacniając swoje dzieciństwo, aby później odnieśli sukces jako dorośli.

Na początek nałóż na dziecko małe obowiązki, takie jak ścielenie łóżka, zbieranie śniadania, zakładanie własnych ubrań, nakrycie stołu. Stanowią one dobrą zachętę do zintegrowania się z rodziną i zobaczenia własnego postępu w miarę dorastania.

Jako rodzice musimy sprawić, by dziecko zrozumiało różnicę między zabawą a pracą. To nie jest łatwe zadanie i zawsze pociąga za sobą pewną odpowiedzialność. Dzieci szybko uczą się nowych rzeczy jeżeli będzie to dla nich stanowiło przyjemność.

Zrozumienie, że odpowiedzialność jest cechą, którą dzieci muszą nabyć, jest dobrym początkiem. Odpowiedzialność jest cechą, która w przyszłości przyczyni się do lepszych wyników w domu, w szkole i w społeczeństwie.

Latest Posts

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.

Wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Coś dla początkujących i doświadczonych kierowców.

Sprawdź moje wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Od małego zawsze uwielbiałam podróżować samochodem. Chcecie kilka wskazówek?

Najlepsze prezenty dla noworodka. Co kupić dla noworodka?

Jakie są najlepsze prezenty dla noworodka? Co przydało mi się, a co niekoniecznie z prezentów, które dostaliśmy. Sprawdziłam to dla Was.

Jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu. Jak dobrać kolor?

Czy wiesz, jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu? Jak dobrać kolor? Remont o niesamowita okazja, aby odnowić przestrzeń.

najnowsze

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.