Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Czy znasz taki problem? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci. Przyznaję, jestem trochę niezdarna.

Bardzo lubię, gdy moje paznokcie są ładne i stylowe. Jednak kiedy je pomaluję, czasami mam trochę bałaganu…

Zmywacz odpada, plamię palce jak dziecko. Lub gdy lakier wysycha, zdarzają się kolejne wypadki: zapominam, że jeszcze muszą doschnąć, a paznokcie się niszczą … albo plamię ubranie.

Jednego razu, cała butelka rozlała mi się po świeżo kupionej bluzce. Oczywiście musiałam ją wyrzucić, ponieważ nie miałam pojęcia, co robić. Na próżno nakładałam, ile miałam pod ręką środka czyszczącego.

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?


Aż do zrobienia małego eksperymentu nie wiedziałam co zrobić w takich sytuacjach. W końcu udało mi się zdobyć kilka wskazówek, którymi chętnie się z Tobą podzielę. Poza tym odkrywałam kilka innych poprzez eksperymenty chemiczne (śmiech).

Nie wiem czy wiesz, ale lakier do paznokci istnieje od 3000 lat pne. Podobno wtedy chińska rodzina królewska używała srebrnego, złotego, czarnego i czerwonego lakieru do ozdabiania paznokci.

A lakier do paznokci prawdopodobnie plamił ubrania i meble nawet wtedy (chociaż chińska rodzina królewska prawdopodobnie nie musiała czyścić własnych plam!).

Lakier do paznokci wygląda modnie na palcach u rąk i nóg. Jednak nie jest zbyt dobrze widziany, gdy plami nasze ubrania, pościel, poduszki sofy i dywaniki.

Usuwanie lakieru do paznokci z ubrań.

I w przeciwieństwie do chińskiej rodziny królewskiej, nie mamy nikogo, do kogo moglibyśmy się zwrócić, aby usunąć plamy z lakieru do paznokci z naszych ubrań.

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań
Lakier był znany od wielu lat. Piersze wzmianki odnaleziono Chinach. | Jak usunąć plamy lakieru z ubrań.

Lakier do paznokci to lakier kosmetyczny, który występuje w różnych kolorach, ale jest czymś więcej niż tylko plamą barwnika.

Ponieważ składa się z różnych chemikaliów, lakier do paznokci twardnieje we włóknach tkaniny po wyschnięciu. To bardzo utrudnia usunięcie go po rozlaniu na ubraniu.

Co zrobić, jeśli ubrudzisz ubrania lakierem do paznokci?


Jeśli myślisz, że musisz wyrzucić tę ukochaną koszulę lub zdobyć bardzo mocne rozpuszczalniki, aby rozpuścić lakier do paznokci osadzony w ubraniu, pomogę Ci upewnić się, że ta tragiczna rzecz się nie wydarzy!

Jeśli masz w domu córki, wiesz, że jednym ze sposobów, aby poczuć się naprawdę dobrze i naprawdę wyjątkowym, jest zorganizowanie dnia matki i córki.

Nie musisz w tym celu udawać się do spa lub salonu. Możesz z łatwością wykonać własny manicure w zaciszu swojego domu. Jest tylko jeden mały problem: plamy!

Jak każdy rodzic wie, uspokojenie dziecka może być sporym wyzwaniem. Natomiast kiedy biegają z paznokciami pokrytymi niezbyt suchym lakierem, mogą pojawić się plamy.

Jasnoróżowa plama z lakieru do paznokci na białej koszuli może wydawać się czymś z Twoich najgorszych koszmarów związanych z ubraniami. Jednak możesz być pewna, że usunięcie lakieru do paznokci z ubrania może być całkiem łatwe.

Przed rozpoczęciem czyszczenia – Jak usunąć plamy lakieru z ubrań


Zanim zrobisz cokolwiek z tą plamą z lakieru do paznokci, znajdź i przeczytaj etykietę z zawartością tkaniny na ubraniu lub akcesorium.

Jeśli twoje ubrania zawierają włókna octanowe, trioctanowe lub modakrylowe, nie próbuj usuwać plamy w domu. Zabierz swoją odzież lub kołdrę do profesjonalnej pralni chemicznej.

Żadna domowa metoda usuwania lakieru nie jest bezpieczna dla tych tkanin. Zmywacz do paznokci (aceton) rozpuści te tkaniny i utworzy dziurę, której nie można naprawić (zdarzyło mi się).

Przygotuj się i uzbrój w cierpliwość


Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Przed rozpoczęciem usuwania plamy należy zawsze przetestować technikę czyszczenia i produkt na szwie wewnętrznym, aby upewnić się, że nie uszkodzi tkaniny.

Delikatne tkaniny są na ogół odporne na odplamiacze, ale trudno je szorować, więc bądź ostrożny.

Większość technik nie wymaga specjalnego sprzętu, ale musisz zebrać kilka niezbędnych rzeczy, aby proces był bardziej płynny.

Najlepsze narzędzia to prawdopodobnie te, które już masz: mydło do prania, waciki i zmywacz do paznokci. Uwielbiam też szczotki z mydłem z końskiego włosia – wnikają we włókna nie niszcząc tkaniny.

Bądź delikatny


Jeśli masz do czynienia z mokrym rozlaniem, zacznij od usunięcia nadmiaru lakieru. Nie pocieraj mokrego lakieru, gdyż wetrzesz go głębiej w materiał, utrudniając jeszcze bardziej jego usunięcie.

Użyj czegoś zbędnego, na przykład niepotrzebnej wizytówki lub nawet złożonej kartki papieru. Delikatnie unieść jak najwięcej materiału, zobaczysz, że większość lakieru odpadnie.

Aby usunąć pozostałą plamę, namocz bawełniany wacik w odplamiaczu lub tłustym mydle i rozprowadź od zewnętrznej krawędzi w kierunku środka.

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań
Niektóre materiały powinno się oddać do pralni chemicznej. | Jak usunąć plamy lakieru z ubrań.

Wymień wacik na czysty, ponieważ zbiera kolor lakieru i ryzykujesz pogorszenie plamy.

Kolor wyblaknie w roztworze do odplamiania. Pamiętaj, że jeżeli użyjesz go za dużo, plama może się rozprzestrzenić, co będzie jeszcze trudniejsze do usunięcia.

Po naniesieniu roztworu barwiącego na plamę dobrze spłucz zabrudzone miejsce.

Najlepszym sposobem na to jest użycie małego strumienia ciepłej wody bezpośrednio na plamę. Równocześnie starając się uniknąć rozprzestrzeniania się plamy.

Czego będziesz potrzebować

 • Produkty:
 • Zmywacz do paznokci na bazie acetonu lub acetonu
 • Chłonne białe szmatki lub ręczniki papierowe
 • Waciki lub waciki bawełniane
 • Alkohol do wycierania lub rozpuszczalnik do czyszczenia na sucho
 • Nadtlenek wodoru (jeśli to konieczne)
 • Przybory:
 • Stara karta kredytowa lub tępy nóż
 • Zakraplacz


Instrukcja


Jak usunąć lakier do paznokci z pranych ubrań?


W przypadku wszystkich nadających się do prania tkanin z wyjątkiem octanu, trioctanu lub modakrylu, będziesz potrzebować zmywacza do zmywania na bazie acetonu lub zwykłego acetonu oraz chłonnych białych szmatek lub ręczników papierowych.

Wypróbuj tkaninę – Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?


Znajdź ukryty szew w materiale przedmiotu, a następnie nałóż zmywacz na bazie acetonu, aby upewnić się, że nie zmieni koloru tkaniny.

Usuń nadmiar lakieru do paznokci


Nie pocieraj ani nie próbuj czyścić plamy, ponieważ może to wepchnąć lakier głębiej w tkaninę lub dalej ją rozprowadzać.

Jeśli jest duży nadmiar lakieru, użyj krawędzi starej karty kredytowej lub tępego noża, aby go jak najszybciej podnieść.

Pokryj plamę acetonem


Umieść biały ręcznik papierowy pod plamą, aby wchłonął aceton (może to zepsuć niektóre meble i wykończenia z kamienia). Zanurz białą szmatkę lub wacik w acetonie.

Pracując od zewnętrznej strony plamy lakieru do wewnątrz, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się, kontynuuj przecieranie plamy. Plama powinna przenieść się z ubrania na białą ściereczkę do czyszczenia lub wacik.

Przyłóż do czystego miejsca ręcznika lub zmień materiał na nowy, gdy plama się wchłonie. Kontynuuj, aż znikną wszystkie ślady z lakieru.

Usuń ślady alkoholem izopropylowym lub rozpuszczalnikiem do czyszczenia na sucho


Jeśli pozostanie jakikolwiek kolor, spróbuj użyć alkoholu lub rozpuszczalnika do czyszczenia na sucho. Nałóż alkohol lub rozpuszczalnik na resztki plamy za pomocą wacika i usuń kolor.

Jeśli ubranie jest białe, użyj kilku kropli nadtlenku wodoru, aby delikatnie rozjaśnić kolor.

Wypierz ubranie – Jak usunąć plamy lakieru z ubrań.


Po usunięciu plamy wypierz tkaninę jak zwykle, aby usunąć środek czyszczący.

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań
Istnieje wiele metod na usunięcie lakieru z ubrań. | Jak usunąć plamy lakieru z ubrań.

Jak usunąć lakier do paznokci z ubrań z oznaczeniem: „Czyścić tylko chemicznie”?


Jeśli odzież lub tkanina jest oznaczona jako prana na sucho, najbezpieczniej jest zanieść ją do profesjonalnego środka czyszczącego. Należy jak najszybciej wskazać i zidentyfikować plamę.

Jeśli chcesz wypróbować czyszczenie w domu, będziesz potrzebować rozpuszczalnika do czyszczenia na sucho lub alkoholu do wycierania.

 • Wypróbuj tkaninę
  Znajdź ukryty szew w odzieży i nałóż trochę rozpuszczalnika do czyszczenia na sucho lub alkoholu, aby upewnić się, że kolor tkaniny się nie zmieni.
 • Usuń nadmiar lakieru do paznokci
  Użyj starej karty kredytowej lub tępego noża, aby ostrożnie usunąć jak najwięcej lakieru do paznokci.
 • Nanieś na plamę rozpuszczalnik
  Przetrzyj plamę suchym rozpuszczalnikiem naniesionym na wacik lub czysty biały ręcznik papierowy.
 • Użyj świeżej tkaniny i dodatkowego rozpuszczalnika, gdy kolor przenosi się na wacik. Kiedy skończysz, pozwól rozpuszczalnikowi całkowicie wyparować.
 • Włókna naturalne
  Sprawdź metki pielęgnacyjne na ubraniach , na których znalazł się lakier do paznokci – jeśli jest to włókno naturalne, takie jak bawełna lub len, usuwanie plam z lakieru jest proste!
 • Połóż kostkę lodu na plamie, aby ją utwardzić. Praca z pastą na mokro tylko zachęci do barwienia, a nawet jeszcze bardziej.
 • Odklej duże płatki zaschniętej emalii, jeśli łatwo odpadają z tkaniny, nigdy nie ciągnij za ubranie. Praktyczna wskazówka: użyj pincety, aby delikatnie podnieść kawałki.
 • Namocz ściereczkę z mikrofibry w zmywaczu na bazie acetonu i przetestuj na ukrytym elemencie ubrania. Sprawdź, czy roztwór nie odbarwia tkaniny.

Zawsze najpierw przeczytaj etykietę pielęgnacyjną.

Pocieraj tył plamy szmatką nasączoną acetonem, aż kolor plamy wyblaknie. Nigdy nie należy trzeć ani czyścić, ponieważ może to spowodować uszkodzenie tkaniny.

Pierz normalnie zwykłym detergentem w pralce lub jeśli wolisz ręcznie, aby usunąć wszelkie pozostałości po lakierze do paznokci lub zmywaczu do paznokci. Pamiętaj tylko, aby postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie detergentu.

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań z tkanin syntetycznych?


Jeśli metka na ubraniu sugeruje, że pracujesz ze zwykłym materiałem syntetycznym, takim jak nylon lub poliester, możesz wykonać te same czynności, co powyżej.

Usuwanie lakieru do paznokci z odzieży wykonanej z tego rodzaju włókien syntetycznych może być równie proste.

Delikatne syntetyki


Będziesz musiał zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcesz usunąć lakier do paznokci z odzieży zawierającej octan.

Na szczęście nie jest to bardzo powszechne włókno – najczęściej występuje w eleganckich sukniach balowych i sukniach ślubnych, ponieważ jest bardzo luksusowe i dobrze się układa.

Jeśli twoje ubrania zawierają octan, pamiętaj, że zwykły zmywacz do paznokci na bazie acetonu może rozpuścić włókna syntetyczne.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​plamy z lakieru do paznokci nadal można usunąć.

Możesz wykonać powyższe kroki, używając zmywacza do paznokci niezawierającego acetonu lub możesz spróbować spryskać plamę lakierem do włosów na bazie alkoholu.

Następnie delikatnie wmasuj emalię starą szczoteczką do zębów, aby usunąć jak najwięcej przebarwień, a następnie zmyj wybranym detergentem.

Jednak w przypadku delikatnych tkanin najlepiej skonsultować się z pralnią chemiczną, zanim spróbujesz samodzielnie usunąć plamy.

Zawsze najpierw testuj w miejscu niewidocznym, zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia. Nigdy nie kontynuuj, jeśli nie masz pewności co do materiału, z którego wykonana jest odzież. W razie wątpliwości zapytaj pralnie!

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Podsumowanie.


Lakier do paznokci to doskonały sposób na dopełnienie każdego stroju, a także styl i wykończenie na każdą okazję.

Od jasnego pomarańczu i matowego różu po jasny srebrny i głęboki czerwony, gama kolorów jest nieskończona. Chociaż te uderzające kolory świetnie wyglądają na twoich paznokciach, nie będziesz chciał ich widzieć na ubraniach!

Jeśli rozlałaś lakier do paznokci na swoje ubrania, musisz wiedzieć, jak usunąć lakier do paznokci z ubrań.

Chociaż obecnie dostępnych jest wiele szybkoschnących lakierów, nakładanie lakieru do paznokci zawsze będzie trudne.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania w przypadku niewielkiego wycieku jest szybkie działanie: im szybciej zaatakujesz plamę, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostanie ona usunięta. Jednak pamiętaj, że istotny jest rodzaj materiału. Przed usuwaniem lakieru, spradź metkę ubrania.

Latest Posts

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.

Wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Coś dla początkujących i doświadczonych kierowców.

Sprawdź moje wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Od małego zawsze uwielbiałam podróżować samochodem. Chcecie kilka wskazówek?

Najlepsze prezenty dla noworodka. Co kupić dla noworodka?

Jakie są najlepsze prezenty dla noworodka? Co przydało mi się, a co niekoniecznie z prezentów, które dostaliśmy. Sprawdziłam to dla Was.

Jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu. Jak dobrać kolor?

Czy wiesz, jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu? Jak dobrać kolor? Remont o niesamowita okazja, aby odnowić przestrzeń.

najnowsze

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.