JAK ZROBIĆ BECIKOWE? NAJLEPSZE WSKAZÓWKI I POMYSŁY NA BABY SHOWER.

Jak zrobić udane becikowe? Bycie przyszłą mamą to wydarzenie i wyjątkowe doświadczenie w życiu każdej kobiety. Jest to zarówno wydarzenie rodzinne jak i wpływające na inne aspekty twojego życia.

Od samego początku potrzeba dużo poświęcenia, miłości i organizacji aż do momentu porodu (potem przychodzą kolejne etapy). Dlaczego by tak wspaniałej okazji nie świętować w wyjątkowy sposób?

Jak zrobić udane becikowe?

Niektórzy rodzice organizują spotkania, aby świętować ciążę, a nawet ogłaszają płeć dziecka, i nazywa się je baby shower. Tradycja becikowego (tak nazywa się to przyjęcie po polsku) jest stosunkowo nowym zjawiskiem, które zyskał na popularności podczas wyżu demograficznego w latach 40. i 50. XX wieku.

Tak było w Stanach Zjednoczonych, w Polsce dopiero od kilku lat staje się popularny. Z roku na rok odbywa się coraz więcej przyjęć na cześć mamy i nowego dziecka.

Najlepsze wskazówki, jak zrobić udany baby shower.

Wszyscy zainteresowani są pełni radości i oczekiwań. Nie mogą doczekać się poznania nowego człowieczka i stąd powstałą idea organizacji przyjęcia. Aby upewnić się, że wszyscy, w tym przyszła mama dobrze się bawią, zapoznaj się z moimi podpowiedziami. Dzięki nim (mam nadzieję) zorganizujesz idealną imprezę z okazji becikowego.

Najpierw należy ustalić datę.

becikowe
Stałym elementem becikowego są prezenty.

Ogólnie rzecz biorąc, to nie sami rodzice organizują tę imprezę, często są to przyszli dziadkowie, przyjaciele lub koledzy w pracy. Zazwyczaj również ma to miejsce w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ciąży.

Niektóre pary jednak wahają się przed becikowym przed porodem i czekają na narodziny dziecka. Wtedy dziecko jest gościem honorowym. Chociaż moim zdaniem jest to już inny rodzaj imprezy – bardziej znane jako pępkowe. Polecam jednak aby zapytać rodziców, czy chcą wydarzenie przed porodem, czy po nim.

Zaplanuj wszystko wcześniej.

Po podjęciu decyzji o zorganizowaniu becikowego, musisz ustalić harmonogram. Wcześniej ustal rodzaj jedzenia, które będziecie podawać wszystkim gościom: może to być lekki brunch, fajna przekąska lub kolacja.

Czy organizować gry i zabawy?

Gospodarz baby shower musi przestrzegać wskazówek przyszłej matki. Nie ma zasady stwierdzającej, że należy grać w gry lub że kolorystyka musi być pastelowa. Niektóre z najbardziej pamiętnych becikowych mają unikalne i nietradycyjne motywy! Więc gry i zabawy są opcjonalne i niekoniecznie muszą mieć miejsce. Równie dobrze może to być spotkanie towarzyskie z przekąskami i muzyką w tle.

A co z drugim i kolejnym dzieckiem? Czy im też powinniśmy zrobić becikowe?

Każda ciąża zasługuje na świętowanie, ale ponieważ prawdziwym celem przyjęcia jest pomoc nowym rodzicom w zdobyciu sprzętu i akcesoriów dla dziecka, prawdopodobnie nie będzie konieczne zorganizowanie kolejnych becikowych.

Zamiast tego zastanów się nad zorganizowaniem baby shower zaprojektowanego tak, aby ułatwić życie początkującym tatusiom. Może to jest dobry pomysł na przyjęcie i dla nich? W końcu obecnie tatusiowie dużo bardziej angażują się w życie rodzinne i są równoprawnymi partnerami i rodzicami.

Lista gości – dobrze ją przemyśl.

Oczywiście bliscy przyjaciele i członkowie rodziny powinni znajdować się na górze listy gości. Poza tym po prostu wybierz gości, którzy z radością uczczą przyszłą matkę i kupią jej prezent. Dobrą wskazówką jest skonsultowanie listy z samą zainteresowaną.

Mężczyźni – czy ich też się zaprasza?

Coraz częściej umieszcza się mężczyzn (przyjaciół, małżonków i krewnych) na liście gości. Ale zapraszanie mężczyzn zmienia chemię imprezy. Musisz zdecydować, czy chcesz tego tradycyjnego „rytuału związania się z kobietami”, z dużą ilością piszczenia nad uroczymi ubrankami dla dzieci i zamianą porodowych opowieści. Czy też szukasz bardziej wymieszanego towarzystwa.

Weź również pod uwagę osobowość przyszłego ojca; niektórzy mogą cieszyć się dzieleniem się wszystkimi aspektami ciąży, podczas gdy inni mogą czuć się niekomfortowo z myślą o byciu honorowym gościem na baby shower.

Czy robimy listy pożądanych prezentów?

Opinie na ten temat różnią się. Niektórzy uważają, że tworzenie „listy zakupów” dla przyjaciół i rodziny jest zachłanne. Natomiast inni uwielbiają pomagać przyszłym rodzicom w zaopatrzeniu się w niezbędne produkty i chętnie z takiej listy skorzystają. Ja osobiście byłabym zachwycona gdybym dostała listę prezentów przed przyjęciem.

Jeśli zdecydujesz się to zrobić, możesz skorzystać z pomocy sklepu internetowego, katalogu lub stacjonarnego sklepu. Taka opcja jest praktyczna i oszczędza gościom czas. Zmniejsza również przypadki duplikatów i zawrotów w przypadku nieudanego prezentu.

Listy są również przydatne dla gości, którzy nie wiedzą, co rozdać. Taką listę można umieścić online i podesłać wszystkim gościom. Pamiętaj jednak aby lista umożliwiała skreślanie rzeczy, które już ktoś wybierze. Inaczej wracamy do punktu wyjścia: prezenty mogą się duplikować.

Co z gośćmi, którzy jednak nie pojawią się na becikowym? Czy muszą dawać prezenty?

Tacy goście nie są zobowiązani do dawania prezentów. Jeżeli to ty z jakiegoś powodu zrezygnujesz z przyjścia,  możesz wysłać paczkę do domu gospodarza. Nie jest to jednak obowązkowe.

Jeżeli to ty organizujesz przyjęcie to możesz poinformować gości o adresie przyjęcia. Paczki mogą być wysłane do domu lub do miejsca gdzie odbywa się baby shower. Zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś chciałby świętować ten dzień ale nie możę wybrać się na przyjęcie. To będzie idealne rozwiązanie dla takich gości.

Kiedy należy wysłać podziękowania za prezenty?

Zwykle dwa do trzech tygodni po przyjęciu, chyba że w grę wchodzą oczywiście narodziny dziecka. W takim przypadku można poczekać, aż skończy się gorączkowy okres poporodowy.

Miło jest również podziękować gospodarzom za becikowe w specjalny sposób. Bukiet kwiatów, pyszne ciasto lub niewielka biżuteria będą świetnym prezentem dla organizatorki baby shower!

becikowe
Interesujacym pomysłem na becikowe jest motyw przewodni związany z płcią dziecka.

Becikowe – Kilka pomysłów… ..

  • Ujawnienie płci dziecka: jeśli płeć dziecka była dotąd utrzymywana w tajemnicy, a przyszła matka jest gotowa podzielić się wiadomościami, pomóż ujawnić płeć dziecka rodzinie i przyjaciołom. Możecie stworzyć słodkie motywy dla dzieci, może jak pieluchy, bociany. Każdy musi otworzyć karton czy przebić balon w tym samym czasie, aby wspólnie odkryć płeć dziecka.
  • Ogromne litery tworzące imię dziecka: Dodaj zabawny akcent na imprezę, tworząc gigantyczne kostki z literami. Możesz łatwo zrobić je za pomocą kartonów i farb. Sugeruję umieszczenie ich w rogach, jeśli jest to zamknięta przestrzeń, jeśli jest to patio, możesz umieścić je w kilku miejscach.
  • Karty życzeń dla dziecka: Ciekawym i oryginalnym sposobem jest to, że można kupić artykuły papiernicze o kształtach nawiązujących do dziecięcych rzeczy.  Każdy gość otrzymuje gazetę, w której pisze życzenia dla dziecka i całość jest później zawieszana na ścianie. Jest to oryginalny pomysł w porównaniu do typowej księgi gości.
  • Stacja malarska: to kolejny kreatywny i oryginalny pomysł. Zamiast pomysłu na pisanie wiadomości dla dziecka (punkt wyżej), możesz kazać im malować dla dziecka. Każdy narysuje obrazek, który będzie świetną pamiątką po latach. Zaopatrz się w ołówki, kredki, markery, papier i inne przybory do rysowania.
  • Bardziej kolorowe balony: możesz nadać typowym balonom delikatny i artystyczny akcent, malując je akwarelowymi detalami lub naklejając gwiazdki,  czy szczęśliwe twarze. Możesz także dodać biały klej i obsypać go kolorowym brokatem.
  • Babeczki z ujawnieniem płci dziecka: Możesz przygotować pyszne babeczki, których nadzienie będzie różowe lub niebieskie. Kolor kremu będzie oznaczać płeć dziecka. Oczywiście wszyscy powinni zjeść je jednocześnie, a kiedy dotrą do nadzienia, poznają niespodziankę.
  • Księga gości: Możesz przygotować album pamięci dla rodziców z niezapomnianymi zdjęciami z tego dnia. Dodatkowo każdy z gości może pozostawić krótką wiadomość dla przyszłego dziecka. Bądź kreatywny i dodaj naklejki i zdjęcia.

Becikowe – Więcej pomysłów …

Przygotuj stół słodyczy: Nie przegap okazji, aby zrobić ten przepyszny stół. Wśród słodyczy najlepsze będą: babeczki,  jogurt z owocami, ciastka, mini ciasta, ciasteczka ze śmietaną i oczywiście na samym środku tort. Można też dodać trochę typowo polskich łakoci: krówki, pączki, drożdżówki.

Wiadomości z poradami: musisz zapewnić wszystkim: papier, ołówki i kredki. Na liścikach niech napiszą tylko to, co byłoby najbardziej przydatną radą, którą przyszli rodzice powinni rozważyć. Idealnie, te porady powinny dotyczyć pierwszych kilku miesięcy życia dziecka. Sugeruję, aby były to również porady z przymrużeniem oka, coś zabawnego ponieważ goście mogą myśleć, że muszą udzielić porady od urodzenia dziecka, aż do dorosłości.

jak zorganizować becikowe
Becikowe to niekoniecznie musi byc impreza tylko dla mamy. Jeżeli rodzice wyrażą taką chęć, to również przyszły tata może byc gościem honorowym.

Wyszukiwanie liter: Możesz przygotować wyszukiwanie liter lub zupę literową, w której goście muszą znaleźć wszystkie żądane słowa. Oczywiście wszystkie związane z niemowlętami, takie jak: pieluchy, butelki, łóżeczka itp. Pierwsza osoba, która znajdzie wszystkie słowa, otrzyma prezent.

Alfabet do wydruku: to jeden z pomysłów, który najbardziej lubię osobiście. Polega na stworzeniu własnego alfabetu, co będzie ważne, gdy dziecko zacznie czytać. Każdy może wziąć udział w pokolorowaniu go i po wszystkim będzie to niesamowity prezent dla dziecka. Sugeruję kupienie liter z drewna, aby przetrwały w nienaruszonym stanie jak najdłużej. Jeżeli jednak zdecydujesz się na papierową wersje, niech to będzie papier grubszy.

Niestandardowe śliniaki: to kolejny wspaniały pomysł, którym chciałbym się podzielić. Kup kilka białych śliniaków bez żadnego nadruku. Goście będą mieli do dyspozycji obrazy do stworzenia spersonalizowanych śliniaków dla dziecka. Zwróć uwagę, że rysunki powinny być wykonane niezależnie od tego, czy jest to dziewczyna, czy chłopiec.

Napoje: Sugeruję, abyś nie uwzględniał napojów alkoholowych w tego rodzaju wydarzeniach. Przyszła mama nie będzie mogła ich wypić i może to być dla niej niekomfortowa sytuacja. Szczególnie to przyszła mama jest najważniejsza, to jej becikowe. Dzieci dorosłych mogą również uczestniczyć w becikowym. W takim przypadku zalecam postawienie na stole czegoś w rodzaju stołu szwedzkiego. Napoje mogą być sokami, lemoniadą lub jogurtem. Pamiętaj, że niektórzy goście mogą nie tolerować laktozy, dlatego powinieneś dołączyć na przykład mleko migdałowe lub jogurt bez laktozy.

Pączki ze smoczkami: Byłoby to idealne uzupełnienie i bardzo zabawny dodatek do stołu ze słodyczami. Chodzi po prostu o umieszczenie smoczków na pierścieniu pączków (użyj pączków z dziurką po środku). Bądź kreatywny i patrz na pączki pod kątem dekoracji, a będą wyglądać jak dzieci.

Nie chodzi tylko o dziecko: możesz poprosić gości, aby mogli dać prezent specjalnie dla przyszłej mamy. Mogą to być zestawy do pielęgnacji twarzy, kremy do ciała, kupony rabatowe do spa.

Najlepsze wskazówki, jak zrobić udany baby shower. Podsumowanie

Organizowanie becikowego jest wyjątkową okazją do podzielenia się tą wspaniałą chwilą z rodziną i bliskimi przyjaciółmi. Wszyscy gromadzą się, aby świętować kolejne narodziny życia. Nie musisz wydawać fortuny, aby mieć idealny baby shower. Udane przyjęcie to kwestia przemyślenia szczegółów i dobrej organizacji.

A Ty miałaś baby shower? Organizowałaś becikowe dla kogoś bliskiego? Napisz w komentarzu jak to wygląda w kręgu Twoich najbliższych.

Latest Posts

JAK NAUCZYĆ DZIECKO ODPOWIEDZIALNOŚCI. OTO, JAK JA ZACZĘŁAM.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Pewnego dnia byłam bardzo zajęta w domu, dzieci się bawiły same. Narobiły bałaganu, a ja stwierdziłam, że czas zacząć

Kuchenka gazowa czy indukcyjna. Która jest dla Ciebie najlepsza?

Zastanawiasz się jaką kuchenkę wybrać? Czy powinieneś wybrać kuchenkę gazową, czy indukcyjną? Przeczytaj moje porady na temat tego co jest lepsze.

1 sierpnia: Dzień Karmienia Piersią. Czy znasz te ciekawostki?

Karmienie piersią jest niesamowite pod wieloma względami. Mleko matki nazywane jest "płynnym złotem". 1 sierpnia obchodzimy dzień karmienia piersią.

Skoki rozwojowe u niemowląt w ciągu pierwszego roku

Jakie są skoki rozwojowe u niemowląt w pierwszym roku? Dla mnie była to nowość, której nie znałam wychowując swoje dzieci. Teraz wiem jakie to przydatne.

najnowsze

JAK NAUCZYĆ DZIECKO ODPOWIEDZIALNOŚCI. OTO, JAK JA ZACZĘŁAM.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Pewnego dnia byłam bardzo zajęta w domu, dzieci się bawiły same. Narobiły bałaganu, a ja stwierdziłam, że czas zacząć