Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

Daj głos!

Kobieta w ciąży ma szczególne prawa, a dziś porozmawiamy o tym jakie. Ciąża z pewnością jest wyjątkowym stanem dla każdej kobiety, ale również i dla jej partnera. Oczekiwanie na potomka jest pełne stresów i niepewności, a zmiany w życiu następują gwałtownie. Aby chociaż troszkę ulżyć kobietom w ciąży, polskie prawo przewiduje specjalne traktowanie kobiet spodziewających się dziecka. Dziś poruszymy ten ważny temat, o którym rzadko się mówi.

Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

Teoria mówi, że kobieta w czasie ciąży jest objęta szczególnym traktowaniem, które zapisane jest w odpowiednich aktach prawnych. Najważniejszą kwestią jest opieka zdrowotna kobieta w ciąży. Tutaj każda pani spodziewająca się dziecka nie musi się niczym martwić, gdyż nawet bez aktualnego zatrudnienia i opłacanych składek, podlega darmowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczyciel na swój koszt pokrywa wszelką pomoc udzielaną kobietom w ciąży. Na ten moment jest kilka przepisów, które traktują o prawach kobiet w ciąży.

  1. Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r.
  2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Z tych przepisów wynika, że kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej obejmującej również badania profilaktyczne. I faktycznie tak to wygląda w teorii. Kobieta w ciąży może pójść bez kolejki do lekarza pierwszego kontaktu, a do lekarza specjalisty musi zostać przyjęta najpóźniej w ciągu siedmiu dni od dnia zgłoszenia.

"<yoastmark

Kobieta w ciąży – praktyka.

Praktyka bywa czasami inna i niestety bywa różnie z przestrzeganiem obowiązujących przepisów. Często lekarze oraz personel przychodni jest niedouczony i nie do końca orientuje się w przepisach, z których powinni być biegli. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, ale zwykłą praktyką w Polsce. Jednym z takich przykładów jak wyglądają w praktyce prawa kobiet w ciąży możecie przeczytać w tym wpisie.

To bardzo przykre, kiedy kobieta w ciąży musi walczyć o swoje prawa. Mam nadzieję, że macie jednak więcej pozytywnych doświadczeń i będąc w ciąży nie spotkacie się z takimi problemami. A może macie swoje historie? Zapraszamy do komentowania!

Kwiatek

Witam Cię serdecznie! Mam na imię Anna, ale wszyscy mówią na mnie Kwiatek. ? Na naszej stronie ✅ hakowo.pl znajdziesz moje teksty dotyczące mody ? oraz zdrowia ?. Gorąco zachęcam Cię do zapoznania się z moim dorobkiem. ➡ KWIATEK – wszystkie teksty. Papap ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj inne:
malcolm young ac dc higway hell death śmierć 2017 zmarł
Malcolm Young z AC/DC nie żyje!

Malcolm Young nie żyje. Ta szokująca wiadomość obiegła już cały świat. Niestety, ale założyciel i gitarzysta legendarnej kapeli AC/DC, zmarł

Zamknij