Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

Kobieta w ciąży ma szczególne prawa, a dziś porozmawiamy o tym jakie. Ciąża z pewnością jest wyjątkowym stanem dla każdej kobiety, ale również i dla jej partnera. Oczekiwanie na potomka jest pełne stresów i niepewności, a zmiany w życiu następują gwałtownie. Aby chociaż troszkę ulżyć kobietom w ciąży, polskie prawo przewiduje specjalne traktowanie kobiet spodziewających się dziecka. Dziś poruszymy ten ważny temat, o którym rzadko się mówi.

Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

Teoria mówi, że kobieta w czasie ciąży jest objęta szczególnym traktowaniem, które zapisane jest w odpowiednich aktach prawnych. Najważniejszą kwestią jest opieka zdrowotna kobieta w ciąży. Tutaj każda pani spodziewająca się dziecka nie musi się niczym martwić, gdyż nawet bez aktualnego zatrudnienia i opłacanych składek, podlega darmowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczyciel na swój koszt pokrywa wszelką pomoc udzielaną kobietom w ciąży. Na ten moment jest kilka przepisów, które traktują o prawach kobiet w ciąży.

  1. Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r.
  2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Z tych przepisów wynika, że kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej obejmującej również badania profilaktyczne. I faktycznie tak to wygląda w teorii. Kobieta w ciąży może pójść bez kolejki do lekarza pierwszego kontaktu, a do lekarza specjalisty musi zostać przyjęta najpóźniej w ciągu siedmiu dni od dnia zgłoszenia.

"<yoastmark

Kobieta w ciąży – praktyka.

Praktyka bywa czasami inna i niestety bywa różnie z przestrzeganiem obowiązujących przepisów. Często lekarze oraz personel przychodni jest niedouczony i nie do końca orientuje się w przepisach, z których powinni być biegli. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, ale zwykłą praktyką w Polsce. Jednym z takich przykładów jak wyglądają w praktyce prawa kobiet w ciąży możecie przeczytać w tym wpisie.

To bardzo przykre, kiedy kobieta w ciąży musi walczyć o swoje prawa. Mam nadzieję, że macie jednak więcej pozytywnych doświadczeń i będąc w ciąży nie spotkacie się z takimi problemami. A może macie swoje historie? Zapraszamy do komentowania!

Latest Posts

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.

Wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Coś dla początkujących i doświadczonych kierowców.

Sprawdź moje wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Od małego zawsze uwielbiałam podróżować samochodem. Chcecie kilka wskazówek?

Najlepsze prezenty dla noworodka. Co kupić dla noworodka?

Jakie są najlepsze prezenty dla noworodka? Co przydało mi się, a co niekoniecznie z prezentów, które dostaliśmy. Sprawdziłam to dla Was.

Jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu. Jak dobrać kolor?

Czy wiesz, jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu? Jak dobrać kolor? Remont o niesamowita okazja, aby odnowić przestrzeń.

najnowsze

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.