Kawa jest zdrowa: mit czy fakt?

Kawa jest zdrowa: mit czy fakt?
5 głosów 4

Kawa. Co o niej wiemy? Odkryto ją w Persji w IX wieku. Podobno do tego odkrycia przyczyniły się kozy, które z lubością pochłaniały małe, kolorowe owoce. Po zjedzeniu były bardziej ruchliwe niż zazwyczaj, na co zwrócili uwagę ich pasterze. Oni również postanowili spróbować tego dziwnego owocu i okazało się, że spożycie kawy chwilowo poprawia nastrój oraz daje po prostu ‚kopa’. W ten oto przedziwny sposób czarny napój dostał się nawet na królewskie stoły i zawojował cały świat. Dziś ciężko sobie wyobrazić poranek bez kubka dobrej kawy. A wszystko to dzięki kozom.

Czy kawa szkodzi?

Z pewnością nie raz słyszeliście, że kawa ma negatywny wpływ na zdrowie. Nie jest to do końca prawda, jednak lekarze zalecają ograniczenie kawy ze względu na zawartą w niej kofeinę. Nadmiar kofeiny może doprowadzić do nadciśnienia i chorób serca. Z drugiej jednak strony badania kliniczne dowiodły, że umiarkowane spożycie kawy nie ma niekorzystnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy.

kawa czy jest zdrowa serce choroby ciśnienie
Kochana Kawka 🙂

Jak działa kawa?

Kawa zaczyna działać już w chwile po spożyciu podnosząc ciśnienie tętnicze. Nasila również produkcję moczu w nerkach i soków trawiennych w żołądku. Maksymalne stężenie kofeiny w krwi występuje w czasie 30-120 minut od spożycia. Polifenole, które zawarte są w kawie spowalniają procesy starzenia oraz minimalizują ryzyko miażdżycy, jak również zawału sercaudaru mózgu.

Dodatkowo owoce kawowca mają również dobry wpływ na przyswajanie witamin. W filiżance kawy znajduje się ok. 40mg witaminy B3 oraz 300mg potasu. W naparze kawy znajdziemy również błonnik, który zmniejsza ryzyko nowotworów jelita grubego. Jakby tego wszystkiego było mało, to kawa podnosi również poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia! To właśnie dzięki temu rano jest nam łatwiej zacząć pracę i po prostu ‚wystartować’.

kawa badania naukowe czy szkodzi zeby wybielanie test
Wygląda pysznie!

Kawa ma też wady.

Oprócz tych wielu czynników pozytywnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie, kawa posiada również pewne wady. Jedną z widocznych i dość kłopotliwych cech picia kawy to przebarwienia płytki nazębnej. Każdy miłośnik kawy z pewnością wie o czym mówię. Tu jednak z pomocą przychodzi nam… kawa! Zmielone ziarna kawy mogą skutecznie zastąpić pastę wybielającą. Taka kuracja jest o wiele zdrowsza i całkiem skuteczna.

Więcej o kawie możesz przeczytać w Wikipedii: WSZYSTKO O KAWIE.

To co, chyba już czas na kawkę?

 

Kwiatek

Witam Cię serdecznie! Mam na imię Anna, ale wszyscy mówią na mnie Kwiatek. ? Na naszej stronie ✅ hakowo.pl znajdziesz moje teksty dotyczące mody ? oraz zdrowia ?. Gorąco zachęcam Cię do zapoznania się z moim dorobkiem. ➡ KWIATEK – wszystkie teksty. Papap ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj inne:
malcolm young ac dc higway hell death śmierć 2017 zmarł
Malcolm Young z AC/DC nie żyje!

Malcolm Young nie żyje. Ta szokująca wiadomość obiegła już cały świat. Niestety, ale założyciel i gitarzysta legendarnej kapeli AC/DC, zmarł

Zamknij