Kuchenka gazowa czy indukcyjna. Która jest dla Ciebie najlepsza?

Zastanawiasz się jaką kuchenkę wybrać? Czy powinieneś wybrać kuchenkę gazową, czy indukcyjną? Zakup kuchenki to duży wydatek, więc musisz wiedzieć jak wybrać odpowiednią, gdyż będzie z Tobą przez długi czas. Przeczytaj moje porady na temat tego co jest lepsze: kuchenka gazowa czy indukcyjna.

Aby wybrać dobrą kuchenkę, należy wziąć pod uwagę szereg aspektów, takich jak: koszt, stawka za jej instalację, koszt eksploatacji i konserwacji. Oczywiście nie należy zapominać, że w zależności od preferowanego rodzaju kuchni, przybory kuchenne muszą być również dostosowane.

Weź pod uwagę fakt, że przy kuchence gazowej czy indukcyjnej, będziesz potrzebować innych garnków. Nie każdy garnek będzie „działał” na kuchence indukcyjnej. Dlatego warto przejrzeć jakie naczynia już mamy i czy nie będziemy musieli wybrać się na zakupy.

Kuchenka gazowa czy indukcyjna. Która kuchenka jest dla Ciebie najlepsza?

Obecnie istnieje wiele kuchenek, ale skupimy się na kuchenkach gazowych i indukcyjnych.

Gotowanie gazowe jest najpopularniejsze i najbardziej znane. Kiedy gotujesz na gazie, robisz to z kontrolowanym płomieniem. Monitorujesz przepływ gazu obserwując intensywność płomienia, więc bezpośrednio kontrolujesz temperaturę tego, co gotujesz.

Kuchenka indukcyjna jest rodzajem kuchenki szklanej i ceramicznej. Charakteryzuje się tym, że bezpośrednio ogrzewa pojemnik za pomocą pola elektromagnetycznego, zamiast ogrzewania za pomocą ciepła wytwarzanego przez spalanie gazu.

Którą kuchenkę wybrać? – Kuchenka gazowa czy indukcyjna?

kuchneka gazowa czy indukcyjna
Kuchenka gazowa czy indukcyjna – wady i zalety

Działanie kuchenki indukcyjnej jest proste. Wykorzystywane jest tutaj pole magnetyczne, które magnetyzuje materiał ferromagnetyczny w jednym kierunku, a w drugim magnetycznie porusza materiał wytwarzający energię. Natomiast ta energia jest uwalniana w postaci ciepła bezpośrednio do pojemnika.

Charakterystyczną cechą pojemników do tego typu kuchni jest to, że muszą one zawierać materiał ferromagnetyczny przynajmniej w podstawie. Pojemniki aluminiowe, ceramiczne, szklane lub miedziane nie nadają się do stosowania w tego typu kuchni.

Zobaczmy kilka dodatkowych szczegółów, abyś miał lepszy pomysł na to, co wziąć pod uwagę. Ponieważ zakup nowego sprzętu wiąże się z większym wydatkiem, warto swoją decyzje dobrze przemyśleć. Lepiej nie żałować wydanych pieniędzy juz po fakcie.

Którą kuchnię wybrać? Gaz a indukcja

Niezależnie od metody gotowania stosowanej w kuchni wynik końcowy jest taki sam. Istnieją jednak pewne różnice między tymi rodzajami gotowania.

Gotowanie indukcyjne wymaga specjalnych garnków i naczyń i to stanowi dodatkowy koszt. Dlatego jak wspomniałam juz na początku, sprawdź jakie garnki już masz u siebie w domu.

Wymiana wszystkich może byc kosztowna. Jeżeli jednak stwierdzisz, że naczynia są już poniszczone to może będzie to dobry pretekst do zakupu nowych.

Jeśli chodzi o naczynia kuchenne, możesz użyć dowolnego, w tym również tych, które zostały zaprojektowane do pracy na płytach indukcyjnych. W przypadku indukcji nie jest odwrotnie i należy upewnić się, że naczynia kuchenne są gotowe do indukcji.

Kuchenka gazowa czy indukcyjna. Zalety i wady

Rzućmy okiem na zalety i wady gotowania indukcyjnego i gotowania na gaz. W ten sposób będziesz miał lepszy pomysł na to, co chcesz mieć w domu.

Zalety i wady kuchenki indukcyjnej

Jako argumenty przemawiają za tym:

 •     Jest bardzo wydajny z elektrycznego punktu widzenia i nagrzewa się znacznie szybciej niż kuchenka gazowa
 •     Jest bardzo bezpiecznie, jeśli masz dzieci
 •     Nagrzewają się tylko przybory kuchenne, dzięki czemu Twoja kuchnia jest chłodniejsza
 •     Ma wartości temperatury skonfigurowane fabrycznie, co zapewnia precyzję w prosty sposób
 •     Ponieważ podstawa się nie nagrzewa, można zainstalować płytę grzewczą w dowolnym miejscu
 •     Są znacznie bezpieczniejsze, ponieważ się nie nagrzewają
 •     Wiele z nich ma funkcje bezpieczeństwa, które zatrzymują grzanie, jeśli na szklanej powierzchni nie ma naczyń
 •     Usuwanie wycieków jest znacznie łatwiejsze, ponieważ szklana powierzchnia nie nagrzewa się zbyt mocno
 •     Jego instalacja jest prosta
Kuchenka gazowa czy indukcyjna
Kuchenka gazowa czy indukcyjna. Wady i zalety obu.

Wśród wad należy wymienić:

 •     Jego koszt może być wyższy w porównaniu do innych rodzajów kuchni
 •     Potrzebujesz odpowiednich przyborów kuchennych, które są zdecydowanie droższe
 •     Przybory kuchenne ze szklaną powierzchnią mogą pękać
 •     Wstępnie ustawione ustawienia i precyzyjna kontrola temperatury oznaczają, że musisz trochę więcej kalkulować podczas gotowania
 •     Przyzwyczajenie się do dotykowych systemów sterowania może zająć trochę czasu, a także może być trudne przy obsłudze różnych sytuacji.

Zalety i wady kuchenki gazowej

Jeśli chodzi o gotowanie gazowe, masz następujące punkty za:

 •     Działa jako natychmiastowe źródło ciepła po włączeniu gazu
 •     Gaz jest znacznie bardziej wszechstronny niż indukcja, ponieważ jego obszar gotowania jest mniej zdefiniowany, dzięki czemu widać, że kucharz podczas gotowania może wielokrotnie przesuwać garnki i patelnie
 •     W porównaniu z tradycyjnymi zakresami elektrycznymi jest bardziej dokładny ze względu na gwałtowne zmiany temperatury
 •     Dla wielu płomień jest wizualnym wyznacznikiem temperatury
 •     Ręczne pokrętła regulacji temperatury są łatwe w obsłudze, dzięki czemu każdy może szybko się zapoznać
 •     Możesz używać przyborów kuchennych (bez względu na to, czy zawierają żelazo) i będą one doskonale współpracować z gazem

Przeciwnie, jako wady mamy:

 •     Kuchenki gazowe mogą być bardzo drogie w instalacji, ponieważ będziesz musiał mieć zainstalowany gaz, jeśli jeszcze go nie masz.
 •     Jest to rzadkie, ale istnieje możliwość wybuchu gazu z powodu wycieków, więc istnieje czynnik bezpieczeństwa, który należy wziąć pod uwagę
 •     Płomień czyni je niebezpiecznymi dla dzieci, dlatego dzieci powinny być nadzorowane.
 •     Cała kuchenka nagrzewa się podczas gotowania
 •     Czyszczenie jest trochę kłopotliwe, ponieważ są małe części, które należy usunąć w celu wyczyszczenia
 •     Ze względów bezpieczeństwa i zapewnienia dobrej wydajności należy regularnie przeprowadzać konserwację

Jak myślisz, która opcja jest najlepsza? Czy gotowanie indukcyjne jest lepsze niż tradycyjna metoda gazowa?

Koszty eksploatacji

W tym aspekcie należy bez wątpienia zastanowić się, gdzie mieszkasz.

Istnieje wiele krajów, w których na przykład gaz jest tańszy niż energia elektryczna. Gaz jest przesyłany bezpośrednio do domu, a to znacznie ułatwia używanie kuchenek gazowych. Nie musimy kupować butli z gazem i pamiętać o wymienaniu ich.

Na obszarach wiejskich, gdzie gaz nie dociera rurociągami, stosowanie butli z gazem może nadal być tańsze niż energia elektryczna.

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym występują ciągłe awarie zasilania, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie gazu, ponieważ możesz korzystać z kuchni bez uzależnienia od prądu. Gdy prąd nie będzie działał, ciagle będziesz mógł przygotować posiłek. To duży plus jeżeli chodzi o kuchenki gazowe.

Teraz, nie zapominając o zaletach i wadach każdego systemu gotowania. Indukcja okazuje się być bardziej wydajna niż gaz, ponieważ nagrzewa się i gotuje szybciej niż kuchenka gazowa.

Kuchenka gazowa czy indukcyjna – co jest lepsze?

Jeśli jesteś kimś, kto tak naprawdę nie lubi spędzać dużo czasu na sprzątaniu kuchni, ale musisz nakarmić dużą rodzinę i masz dzieci, indukcja prawdopodobnie będzie dla ciebie lepszym rozwiązaniem.

kuchenka gazowa czy elektyczna
Kuchenka gazowa czy elektryczna? Kieruj się własną wygodą i preferencjami.

Weź również pod uwagę własne preferencje. Na czym wcześniej gotowałeś, czy coś Ci w tym sposobie nie odpowiadało? A może masz możliwość spróbowania takiej kuchenki u kogoś z rodziny i znajomych? Zmiana sposobu gotowania może okazać się niewypałem. Nie zawsze warto sugerować sie tym, co obecnie jest bardziej popularne. Spójrz na aspekty praktyczne.

Gaz jest preferowaną metodą gotowania dla profesjonalistów i szefów kuchni ze względu na stopień kontroli i szybkość, z jaką można dokonywać regulacji. Być może zauważyłeś, że zaglądając do kuchni każdej restauracji, widziałeś tam kuchenki gazowe.

Wiele osób jest lojalnych wobec kuchenki gazowej, ponieważ jest to dla nich najbardziej znana metoda. Ponadto cenią wizualne wskazanie poziomów ciepła podczas gotowania. Płomienie kuchenki gazowej pozwalają lepiej dostosować poziom ciepła niż kuchenka indukcyjna.

Kuchenka gazowa lub indukcyjna. Która kuchnia jest dla Ciebie najlepsza? Podsumowanie

Jeśli twoja kuchnia nie ma jeszcze podłączenia do gazu, to może być to dużym kosztem dodatkowym. Musisz to wziąć pod uwagę przy wyborze kuchenki.

Innym problemem budżetowym jest to, że gotowanie indukcyjne może wymagać wydawania pieniędzy na zakup nowych garnków i patelni. Nie wszystkie rodzaje naczyń mogą być używane do gotowania indukcyjnego.

Z perspektywy projektowej indukcja jest elegancka i doskonale zaprojektowana, idealnie pasująca do szafek kuchennych lub wyspy roboczej. Jest też obecnie dużo popularniejsza. Jednak kierowanie się modą nie jest najlepszym sposobem na wybór pomiędzy kuchnią gazową czy indukcyjną.

Biorąc pod uwagę tak wiele funkcji i korzyści do rozważenia, wybór odpowiedniej kuchenki może być bardzo trudną decyzją.

Dlaczego więc nie połączyć obu rodzajów gotowania?

Jeśli nie jesteś gotowy, aby zmienić całą kuchenkę, możesz kupić przenośną dwupalnikową kuchenkę indukcyjną. Możesz z niej korzystać w połączeniu z kuchnią, którą już masz w domu.

Ta opcja pomoże ci, gdy gotujesz więcej niż zwykle. Jednocześnie przetestujesz w codziennym życiu oba rozwiązania i w przyszłości wybierzesz tę, która bardziej polubisz.

Którą opcję Ty byś wybrał? Napisz w komentarzu, którą kuchnię chcesz kupić. Koniecznie napisz też dlaczego. Kto wie, może Twoje argumenty pomogą komuś innemu?

Latest Posts

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.

Wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Coś dla początkujących i doświadczonych kierowców.

Sprawdź moje wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Od małego zawsze uwielbiałam podróżować samochodem. Chcecie kilka wskazówek?

Najlepsze prezenty dla noworodka. Co kupić dla noworodka?

Jakie są najlepsze prezenty dla noworodka? Co przydało mi się, a co niekoniecznie z prezentów, które dostaliśmy. Sprawdziłam to dla Was.

Jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu. Jak dobrać kolor?

Czy wiesz, jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu? Jak dobrać kolor? Remont o niesamowita okazja, aby odnowić przestrzeń.

najnowsze

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.