Najszybszy samolot świata w wojsku.

Najszybszy samolot świata w wojsku.
5 głosów 3

Najszybszy samolot świata jaki aktualnie znajduje się w służbie wojskowej to Lockheed SR-71 Blackbird.  Jest to samolot dalekiego zwiadu strategicznego i jednocześnie piastuje chwalebne miano najszybszego samolotu wojskowego. Co jeszcze ciekawsze, nie jest to wcale nowy projekt, gdyż został zaprojektowany w latach 60 XX wieku. Zamówienie na szybki samolot zwiadowczy złożyła amerykańska agencja wywiadowcza CIA. Samolot służył jednak również w NASA oraz Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Budowa samolotu SR-71 Blackbird

SR-71 Blackbird to najszybszy samolot jaki kiedykolwiek wybudował człowiek. Nie trzeba więc tłumaczyć dlaczego jego budowa była trzymana w ścisłej tajemnicy, a grono osób zaangażowanych w projekt było bardzo ograniczone. Testy projektu były przeprowadzone w ściśle tajnej bazie w amerykańskim stanie Nevada. Bazą tą była sławna i pełna tajemnic Strefa 51, podejrzewana o testy na przechwyconych pojazdach UFO. Nie jest to bez znaczenia, gdyż samolot SR-71 Blackbird był na tyle szybki i nowoczesny,  że operatorzy wojskowych radarów oznaczali go jako niezidentyfikowany obiekt latający.

najszybszy samolot świata zestrzelony Lockheed SR-71 Blackbird gdzie zdjęcia testy walka armia
Najszybszy samolot świata

Najszybszy samolot świata i zimna wojna.

W latach osiemdziesiątych, tj. w czasach tzw. ‚zimnej wojny’ samolot SR-71 Blackbird patrolował terytorium w pobliżu Polski. Było to efektem informacji, jakie władze amerykańskie uzyskały od pułkownika Kuklińskiego o planowanym wprowadzeniu stanu wojennego na terenie Polski. Samolot startował z lotnisk w Norwegii oraz Wielkiej Brytanii, aby na wysokości ok. 28000m oraz z prędkością 2600km/h przelecieć wzdłuż polskiej granicy na morzu Bałtyckim.

Najszybszy samolot świata to konstrukcyjny koszmar.

Konstruktorzy samolotu dostali bardzo trudne zadanie. Przy tym projekcie wszystko miało być inne i lepsze. Samolot miał wzbić się i bez problemu lecieć na o wiele wyższym pułapie niż dotychczas osiągnięto. Do tego dochodziły ekstremalne warunki zaczynając od prędkości trzykrotnie przekraczającej prędkość dźwięku. Zakres temperatur był również ekstremalny, kadłub musiał wytrzymać temperatury od -45 do +500 stopni Celsiusza! Okazało się, że jedynym materiałem jaki nadawał się na budowę takiej konstrukcji był tytan. Problemem jednak stała się dostępność tego materiału, gdyż Stany Zjednoczone nie miały na tamten czas odpowiednich rezerw. Natomiast odpowiednie zapasy tytanu posiadał Związek Radziecki, nie można jednak było przyznać się do czego będzie wykorzystany. Agencja CIA wykorzystując siatkę podstawionych firm zdobyła jednak odpowiednią ilość materiału.

najszybszy samolot świata Lockheed SR-71 Blackbird budowa strefa 51 nevada testy zestrzelony
Najszybszy samolot świata.

Lord

Cześć❗ Mówią na mnie Lord. Po prostu Lord. Na ✅ hakowo.pl piszę głównie o technologii ? oraz sporcie?. Przejrzyj moje teksty, bo jestem pewien, że nie raz Cię zaskoczę i zaserwuję elegancką porcję wiedzy. ➡ LORD - wszystkie teksty. Piąteczka❗ ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj inne:
nauka gry na gitarze poradnik poczatek chwyty cena nauczyciel instruktor tanio
Nauka gry na gitarze nie jest taka trudna!

Nauka gry na gitarze jest trudną sztuką i z pewnością jej nie opanujesz - tak pewnie myślisz. Gitara jednak nie

Zamknij