Skoki rozwojowe u niemowląt w ciągu pierwszego roku

Jakie są skoki rozwojowe u niemowląt w pierwszym roku? Powiedzmy, że jest to stosunkowo nowy okres w porównaniu do tego, kiedy miałam moje dzieci. Jednak bycie rodzicem oznacza bycie badaczem 24/7, zawsze uczącym się, ponieważ prawie każdego dnia odkrywane są nowe rzeczy.

Nie jest tak, że wcześniej nie zdarzało się to niemowlętom. Po prostu nauka cały czas rozwija się i teraz te zjawiska można wyjaśnić. Więc jak to jest z tymi skokami rozwojowymi?

Jest nawet coś, co nazywa się cudownymi tygodniami, o których powiem krótko później.

Skoki rozwojowe u niemowląt w ciągu pierwszego roku

Wszystkie dzieci przechodzą jednocześnie te same zmiany w rozwoju umysłowym. Nazywa się to skokiem rozwojowym. Z każdym skokiem Twoje dziecko ma możliwość uczenia się nowych rzeczy.

Dzieci są niesamowite, ale mogą być bardzo, bardzo zagmatwane. O ile nie spędziłeś dużo czasu z czyimś dzieckiem, własne dziecko, szczególnie pierwsze, może być bardzo trudne do zrozumienia.

Co to są impulsy wzrostu?

Niemowlęta dużo rosną w pierwszych tygodniach, miesiącach i latach. Cały ten wzrost może być dla nich trudny i zagmatwany, tak jak dla ich rodziców!

Tryby wzrostu, czyli „skoki”, jak czasem są nazywane, obejmują wzrost ciała i mózgu. Z tego powodu mogą pochłonąć dużo energii fizycznej i emocjonalnej.

Na potrzeby tego artykułu mówię o wzroście umysłu i mózgu jako skoku, a wzrost fizyczny jako o przyspieszeniu wzrostu. Oba pojęcia wydają się bardzo do siebie podobne, ale tak naprawdę różnią się. Postaram się jak najlepiej wyjaśnić Ci jak je rozpoznać w życiu Twojego dziecka.

skoki rozwojowe u niemowląt
Zrozumienie czym są skoki rozwojowe u niemowląt może bardzo ułatwić ci zrozumienie dziecka.

Skąd mam wiedzieć, kiedy nadchodzą konkretne skoki rozwojowe?

Na szczęście dla nas, skoki rozwojowe są stosunkowo przewidywalne. Mózg Twojego dziecka doświadczy wykładniczego wzrostu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, co pozwoli ci szybko się tego nauczyć.

Jeżeli jednak będzie Ci to nadal sprawiać problem, zerknij do tego artykułu raz jeszcze.

Kiedy są te skoki rozwojowe?

Skoki te występują w określonych okresach, w zależności od wieku ciążowego (czas od ich poczęcia). Jeśli Twoje dziecko urodziło się wcześniej lub później, pamiętaj o dostosowaniu tych czasów.

Innymi słowy, jeśli Twoje dziecko urodziło się w 39 tygodniu, wszystkie jego skoki wystąpią tydzień później.

W pierwszych dwóch latach życia jest 10 skoków. Występują około: piątego tygodnia, ósmego tygodnia, dwunastego tygodnia, 19 tygodnia i 26 tygodnia.

Czy istnieje sposób, aby jednoznacznie stwierdzić, czy jest to skok?

Oprócz tego są też pewne fizyczne oznaki i sygnały, które będzie prezentować twoje dziecko podczas skoku. Prawdopodobnie będą bardziej zrzędliwi niż zwykle i będą więcej płakać. Dzieci mogą wtedy także dużo jeść lub tracić apetyt.

Dzieje się tak, ponieważ czują się niespokojne. Bez względu na to, jakie inne znaki wykazują, na pewno będą potrzebować więcej miłości i uwagi podczas tych skoków. Dlatego warto być wtedy blisko swojego dziecka i cierpliwie oczekiwać aż skok minie. Może spróbuj medytacji aby uspokoić myśli?

To trudny czas nie tylko dla Ciebie ale też dla Twojego dziecka. Zachodzą w nim duże zmiany i jego również to stresuje.

Jak długo trwają skoki rozwojowe?

Skok może trwać od kilku dni do kilku tygodni. To może być frustrujące i wyczerpujące dla rodziców i opiekunów. Jest to także okres, który przynosi wiele nowych umiejętności u dzieci. To z kolei później skutkuje znacznie spokojniejszym i bardziej szczęśliwym dzieckiem.

Jak odróżnić skoki rozwojowe od przyspieszonego wzrostu?

Skoki są względnie przewidywalne. Jeśli dziecko wykazuje wszystkie oznaki i sygnały, które mogłyby wskazywać na skoki rozwojowe ale w najbliższej przyszłości nie powinno być żadnych skoków, może to być również przyspieszenie wzrostu.

Ciała niemowląt również rosną niesamowicie szybko przez pierwsze dwa lata, a ich wzrost może być trudny. Karmienie, częste nocne przebudzenia i zły nastrój mogą być również oznakami rozwoju fizycznego.

Jak rodzice sobie z tym wszystkim radzą?

To ciężka praca, nie ma co do tego wątpliwości. Istnieje kilka rzeczy, które mogą pomóc. Możesz połączyć dane swojego dziecka z aplikacjami na smartfony. Takie usprawnienie może Ci pomóc zrozumieć zachowanie Twojego dziecka. Aplikacja będzie powiadomić Cię, kiedy nastąpi następny skok.

Skoki rozwojowe u niemowląt
Skoki rozwojowe u niemowląt zazwyczaj występują w określonych momentach życia dziecka. Dlatego można je zidentyfikować.

Cztery (pocieszające) rzeczy, które należy wiedzieć o tym, jak dziecko rośnie i rozwija się.

1. Rozwój składa się ze skoków, uderzeń i zakrętów.

Rzadko kiedy widzimy proste linie postępu rozwojowego. Raczej na rozwój składają się zyski i straty, postęp i regresja oraz skoki i ograniczenia!

Naukowcy Van de Rijt i Plooij opisali 10 gwałtownych wzrostów (lub tak zwanych skoków) w swoich badaniach opisowych i określili je według wieku dziecka w ciągu kilku tygodni.

Z tych 10 skoków cztery zostały powtórzone w innych badaniach: 12 tydzień, 17 tydzień, 20 tydzień i 26 tydzień.

Twoje dziecko prawdopodobnie doświadczy również innych okresów wzrostu.

Przed i podczas przeżywania skoków rozwojowych dzieci są bardziej wymagające. Jeszcze bardziej prawdopodobne jest zachorowanie w tych okresach. Możesz być bardziej zdenerwowany i wyczerpany. Jednak to mienie, skoki rozwojowe u niemowląt nie trwają tak długo jak nam się może wydawać.

Trzymaj się, mamo! Po skoku nastąpi względnie spokojny okres rozwoju.

2. Istotne zmiany rozwojowe = zaburzenia snu.

Istnieje kilka badań, które pokazują związek między hormonami wzrostu, a snem. Niektórzy rodzice twierdzą nawet, że gdy ich dziecko po raz pierwszy wstanie, to często w nocy znajdą go stojącego w łóżeczku. To tak, jakby umiejętność była tak nowa, że ​​nie mogą jej kontrolować i ich mózg każe ją ćwiczyć, nawet gdy śpią.

3. Odgrywasz ważną rolę w rozwoju swojego dziecka.

Rozwój nie odbywa się sam. Jest głęboko zakorzeniony w nas i jest pod dużym wpływem dziedzictwa genetycznego i środowiska.

Jako rodzice jesteśmy dużą częścią środowiska naszych dzieci.

Wielokrotnie badania pokazują, że dzieci wrażliwych rodziców mają lepsze długoterminowe wyniki rozwojowe. Sugeruje to, że ważne jest jak radzimy sobie z okresami niestabilności.

Tak więc, chociaż niewielki dyskomfort może wskazywać na skoki rozwojowe (a nawet może przyczynić się do postępu), naprawdę ważne jest, jak radzimy sobie w tym czasie.

Nasze dzieci są wrażliwe w tych okresach niestabilności: ich układy są zdezorganizowane, a układ odpornościowy jest osłabiony.

To, jak zareagujemy, może określić, w jaki sposób nasze dzieci mogą radzić sobie z okresami stresu w przyszłości. Dlatego tak ważne jest dawanie im dobrego przykadu.

4. Rozwój jest sam w sobie potężną siłą.

Wszystko, co powiedziałam wcześniej o tym, że rozwój nie odbywa się sam jest prawdą, ale często zapominamy o sile samego rozwoju.

Pomyśl, że to właśnie skoki rozwojowe powodują, że nasze dzieci rosną i się rozwijają. W ten sposób budują swój świat. Jest to bardzo pocieszające dla mnie jako matki.

Kiedy dziecko przestaje spać w nocy, najprawdopodobniej jest to skok, przyspieszenie wzrostu.

Nie jest to spowodowane czymś, co zrobiłeś lub czego nie zrobiłeś. Możesz założyć, że najprawdopodobniej nie jest to zły nawyk, a tylko część procesu nauki.

Porady i wskazówki

Będzie to czas, kiedy każda normalna rutyna lub zasada będzie musiała zostać rozluźniona. Pozwól dziecku spać na tobie lub w nosidełku, cokolwiek pomaga Wam obojgu dobrze odpocząć.

skoki rozwojowe u niemowląt
Okresy gdy występują skoki rozwojowe są bardzo stresujące nie tylko u rodziców ale przede wszystkim u dzieci.

Karm na żądanie (pomoże to pobudzić zwiększoną produkcję mleka, jeśli karmisz piersią) lub umożliw dodatkową porcję mieszanki, jeśli twoje dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym.

Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, wychowanie dziecka jest niezwykle trudne gdy jesteś w tym wszystkim osamotiona. Jeśli to możliwe, uspokój się podczas skoku. Wycisz i postaraj się zapanować nad własnymi emocjami. Wiem, że to trudne…

Jakie inne rzeczy muszę zrobić podczas przyspieszenia wzrostu lub kiedy pojawią się skoki rozwojowe?

 •     Dbaj o siebie. Te tygodnie mogą być bardzo wyczerpujące dla rodziców i ważne jest, abyś nie zaniedbała siebie. Wypoczęta łatwiej poradzisz sobie z trudnym dniem.
 •     Zrozum, że drażliwość Twojego dziecka nie jest stanem trwałym. Trzymanie i uspokajanie dziecka pomoże mu poczuć się lepiej. Przytulaj je i nuć ulubione piosenki. Twoja bliskość z pewnością mu pomoże.
 •     Pamiętaj, że ta zmiana u twojego dziecka jest krótkotrwała. Już wkrótce będzie robić postępy na tym etapie. Obecnie potrzebują więcej ale za moment będą trochę bardziej niezależni.
 •     Spodziewaj się, że twoje dziecko będzie trochę bardziej niespokojne. Zmiana jest często przerażająca dla niemowląt i małych dzieci. Umiejętność robienia więcej fizycznie może wywołać w nich strach.
 •     Może być konieczne karmienie piersią dziecka do snu.
 •     Staraj się nie martwić o regularne i rutynowe karmienie dziecka. Prawdopodobnie będą chciały jeść częściej.
 •     Daj dziecku dużo relaksu i uwagi.
 •     Upewnij się, że dziecko czuje się bezpiecznie.
 •     Staraj się pozostać w domu, gdzie twoje dziecko czuje się bezpieczne.
 •     Spodziewaj się zmian w sposobie jedzenia i snu dziecka.
 •     Nie martw się, jeśli Twój maluch nie jest tak chętny do odkrywania, jak zwykle. Prawdopodobnie chce być blisko ciebie i nic innego go w tym momencie nie ineresuje niż Ty.
 •     Staraj się nie martwić, jeśli twoje dziecko wydaje się zapomnieć nabyte już umiejętności. Zachowywanie się jak młodsze dziecko i „zapominanie” umiejętności jest powszechne w tych dniach.

Skoki rozwojowe u niemowląt w ciągu pierwszego roku. Moje przemyślenia.

Nauka i naukowcy zadziwiają nas każdego dnia swoimi odkryciami. Szczególnie jeśli chodzi o wiedzę o naszym ciele i umyśle. Tym razem nauka pomogła nam zrozumieć zachowanie niemowląt.

Dzięki temu bardziej rozumiemy gwałtowny wzrost, skoki rozwojowe oraz inne krzywe i rytmy naszego dziecka. To pozwala nam dostosować się do nowej sytuacji i wspierać nasze dziecko w rozwoju.

Jakie było twoje doświadczenie z tymi zjawiskami? Jak objawiały się skoki rozwojowe u Twojego dziecka? Koniecznie napisz mi w komentarzu!

Latest Posts

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.

Wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Coś dla początkujących i doświadczonych kierowców.

Sprawdź moje wskazówki dotyczące prowadzenia samochodu. Od małego zawsze uwielbiałam podróżować samochodem. Chcecie kilka wskazówek?

Najlepsze prezenty dla noworodka. Co kupić dla noworodka?

Jakie są najlepsze prezenty dla noworodka? Co przydało mi się, a co niekoniecznie z prezentów, które dostaliśmy. Sprawdziłam to dla Was.

Jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu. Jak dobrać kolor?

Czy wiesz, jakich kolorów użyć do pomalowania swojego domu? Jak dobrać kolor? Remont o niesamowita okazja, aby odnowić przestrzeń.

najnowsze

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań?

Jak usunąć plamy lakieru z ubrań? Nie masz pojęcia, ile razy poplamiłam białe spodnie dokładnie czerwoną farbą do paznokci.